ACell PRP Tedavisi 2016-11-06T13:24:38+03:00

Project Description

en
de

ACell + PRP tedavisi, hücreler arası bağlantıyı sağlayan ektraselüler matriksin özel formu, prp, vitaminler ve diğer materyallerin kombinasyonundan oluşan özel bir formüldür.
Ekstraselüler matriks, kök hücrenin modelleme yöntemi ile yeniden doku üretimini tetikleyen bir materyaldir. Amerika’nın en önemli onay merkezi FDA tarafından plastik ve rekonstrüktif cerrahide güvenle kullanımı için 510K özel sertifikası ile onaylanmıştır. Bu onay etkin ve güvenlidir anlamına gelmektedir.

Amerika’da 1999 yılından beri yara, yanık ve organ kopmalarında kullanılan bu formül, 2008 yılından beri de saç tedavilerinde kullanılmaktadır.

İnsan anne karnında henüz yumurta aşamasındayken embriyonik kök hücreler sayesinde oluşumunu tamamlayarak insan formunu alır. Doğumundan kısa bir süre sonra sürekli yeni doku üreten bu aktif kök hücreler adult yani yetişkin kök hücrelere dönüşerek inaktif olur. Ekstraselüler matriksin işlevi ise bu inaktif yetişkin hücreleri yeniden aktif hale getirmektir. Böylece yeni doku üretimi de yeniden başlar. Sağlam hücreyi lokalize olarak yeniden kopyalama prensibine dayanır. Sağlam hücre kelimesi önemlidir çünkü kanserli yani bozuk hücre varsa bu hücre kopyalanmaz. Bu sayede kopan bir parmakta bile kullanıldığında tırnağı ile birlikte yeniden parmak oluşur. Tıpkı anne karnında oluştuğu gibi.

Bu sebeple Amerikan ordusu bu özel formülün %90’ını kendi bünyesine, askerlerinin savaş yaralarında ve organ kopmalarında kullanmak üzere almaktadır. Kalan yüzde 10’luk dilimi de Amerika’nın önemli hastane ve klinikleri paylaştığı için bu tedavi Amerika’nın dışına yayılamamaktadır. Fabrikasyon değil sınırlı sayıda özel üretim yapılmaktadır.

Saçta nasıl kullanıldığına ve saçı nasıl tedavi ettiğine gelecek olunursa: Bu özel formül PRP ile karıştırılarak bir solüsyon elde edilir. Bunun sebebi kanda var olan inaktif kök hücrelerini ve büyüme faktörlerini de aktive ederek iyileşmeyi ve doku üretimini hızlandırmaktır.

Toplam 1 saat süren uygulama, enjeksiyon ile yalnızca bir kere uygulanır. Uygulanacak bölgeye lokal anestezi yapılarak işlem ağrısız hale getirilir. Eğer kişide lokal anesteziye karşı alerji, acıya aşırı hassasiyet veya enjeksiyona karşı fobi varsa sedasyon ile de uygulama yapılabilir. Bu durumda 1 saat olan toplam uygulama süresi yarım saate düşer. Ancak tercih edilen yöntem lokal anestezi yapılmasıdır.
Enjeksiyon minimal hareketlerle saç foliküllerine uygulanır. Formül foliküler kök hücreleri aktive ederek tedaviyi başlatır. PRP’den yani kendi kanımızdan gelen kök hücre ve büyüme faktörlerimizi de aktive ederek tedavinin sonuç vermesini hızlandırır. Bu aktifleşen kök hücreler etrafındaki sağlam dokuyu taklit edip modelleme sistemiyle çalışır. Bunun sonucu olarak da saçlarınız etrafındaki sağlıklı folikülleri modelleyerek yayılır. Var olan foliküller de daha sağlıklı ve güçlü foliküller haline gelir. Ayrıca yeniden çıkan saçların pigmentasyonuna da etkisi vardır. Saç renginde koyulaşma görülen vakaların sayısı oldukça fazladır.

Tedavi kadın erkek gözetmeksizin uygulanabilir ve her ikisi için de etkili bir tedavidir.

Erkeklerde özellikle kelliğin yeni başladığı erken dönemde uygulandığında, dökülme azalarak durur ve kellik ileriki yaşlara ötelenir ya da tamamen engellenir. Bu vakadan vakaya çeşitlilik gösterir ancak her durumda başarı oranı tatmin edici düzeylerdedir.

Çok sayıda tüysü saç teli olanlarda da saç tellerini kalınlaştırarak hacimli ve saçlı bir görüntüye sahip olmaya yardımcı olur.
Kadınlarda her türlü saç dökülmesinde kullanılabilir ve başarı oranları oldukça yüksektir.

Hastalık kaynaklı saç tedavilerinde de başarılı sonuçları vardır. Saç kıran ve lupus kaynaklı dökülmeler örnek verilebilir.

Yine kaş ve sakalda sorun yaşayanlarda da başarılı sonuçlar vermektedir.

Metabolik saç dökülmelerinde de etkili bir tedavidir. ( Demir eksikliğine ya da ilaç kullanımına bağlı dökülmeler de buna dahildir.)

Tedavinin ilk etkisi saç dökülmesinin azalarak durması olarak gözlemlenir. Saçlanma 4. aydan itibaren görülmeye başlanır. Ancak iyileşme ve saçlanma süreci 1 yıla kadar devam eder.

Özetle bu yöntem erken dökülme dönemlerinde iyi bir dökülme önleyici tedavidir. Saçı iyice dökülmüş ama ekim düşünmeyenlerde de başarılı bir saçlandırma yöntemidir.

Saç ekimi esnasında kullanıldığında ise başarıyı arttıran bir yöntemdir.


Project Details

Skills Needed:

Categories:

Leave A Comment