Aralıklı Dişlerin Tedavisi 2016-05-18T23:36:20+03:00

Project Description

en
de

Diş aralıkları neden oluşur?

Dişler arasındaki ayrılık hem çene, hem de dişleri ilgilendiren bir durumdur.

– Çene geniş, dişler normal boyutta olabilir.

– Dişler küçük veya dar, ancak çene normal boyutta olabilir.

– Hem çene geniş, hem de dişler küçük veya dar olabilir.

– Dişeti ameliyatları sonrasına dişlerde aralanmalar görülebilir. Dişlerin arasındaki boşluklar (diastema) nasıl kapatılabilir?

– Ortodontik tedavi ile dişler arasındaki aralıklar kapatılabilir.

– Işıklı dolgular ( kompozit) ile dişler arasındaki aralıklar kapatılabilir.

– Porselen laminalar ile dişler arasındaki aralıklar kapatılabilir. Oluşan boşlukların sebepleri tespit edilip, yeniden oluşmamaları için önlem alınmalıdır. Aşırı bir aralık görülen olgularda kombine tedaviler gerekebilir.

Kapanış bozuklukları nelerdir?

Kapanış bozuklukları iskeletsel veya dişsel olarak meydana gelir. Bunlar hafif, orta ve ileri derecedeki kapanış bozukluklarıdır.

Kapanış bozukluklarının tedavi seçenekleri

– Kompozit Vener: Basit kapanış bozukluğu görülen hastalarda kompozit dolgu materyalleri ile düzeltilebilir.

– Porselen Lamina: Çok ileri olmayan kapanış bozukluklarında porselen laminalar ile kapanışın düzeltilebildiği bildirilmektedir.

– Ortodontik Tedavi + Porselen Lamina: Orta derecedeki kapanış bozukluğu olan kişilerde kısa süreli orodontik tedavi ile lamina uygulamaları kombine edilebilir. Böylece tedavi süresi kısalabilir.

– Ortodontik Tedavi: İleri derecedeki kapanış bozukluğu olan kişilerde ortodontik tedaviler gerekebilir. Bazı kapanış bozuklukları çene ameliyatı da gerektirebilir.

– Dudak dolguları: Diş tedavilerine ilave olarak plastik tedavi veya dermatologlar tarafından yapılan dudak dolguları ve botoks uygulamaları ile kapanış bozuklukları tedavi edilebilir.


Leave A Comment