Çocuk Diş Hekimliği 2016-05-18T23:37:22+03:00

Project Description

en
de

Pedodontist, bebeklikte ilk süt dişinin çıkmasını takiben 15 yaşına kadar olan dönemde, çocuğun ağız ve diş sağlığıyla ilgilenen diş hekimidir.

Pedodontiste ilk olarak ne zaman gidilmelidir?

Bebeğinizin ilk dişi çıktığında bir pedodonti muayenesi gerekmektedir. Bu muayene sırasında erken ve geç süt dişi sürme durumu, diş ve yumuşak doku anomalileri değerlendirilebilmekte, diş çıkarmadaki zorluklara yardımcı olunmakta ve diş sağlığı hakkında bilgi verilmektedir. Ayrıca biberon çürüklerinin önlenmesi amaçlanmaktadır. Bebeğinizin bu rutin ziyaretleri, onun diş hekimine alışmasını ve ileride tedavi gerektiğinde uyumlu olmasını sağlamaktadır.

Süt dişlerinin sürme ve düşme zamanları nedir?

Süt dişleri genellikle ilk 6 ay- 3 yaş arasında sürmektedir. Bunun dışında erken ve geç sürmeler görülebilmektedir. Öncelikle ön ve yan kesici dişler, daha sonra 1. süt azı dişleri, ardından köpek dişleri, son olarak da 2. süt azı dişleri sürmektedir. Bu sıralamada bazı değişiklikler görülebilmektedir. Alt ve üst çenede toplam 20 süt dişi bulunmaktadır.

Süt dişleri neden önemlidir?

Süt dişleri öncelikle beslenme için gereklidir. Her bir süt dişinin altında genellikle bir daimi diş mevcuttur ve süt dişinin sağlığı daimi dişi etkilemektedir. Ayrıca süt dişleri altlarındaki daimi dişler için yer tutucu görevi görmektedir. Özellikle ön dişler doğru konuşma için gereklidir ve çocuğun görünümü ve psikolojisi açısından önemlidir.

Dişler ne zaman ve nasıl fırçalanmalıdır?

İlk süt dişinin sürmesinden itibaren dişler düzenli olarak fırçalanmalıdır. Yaklaşık 3 yaşına kadar tükürme alışkanlığı gelişmediğinden fluoridli macun kullanımından kaçınılmalıdır. Bu yaştan sonra yaklaşık 6 yaşına kadar çocuklar için geliştirilmiş olan fluoridli macunlar (bezelye tanesi büyüklüğünde) kullanılabilmektedir. En azından ilkokul çağına kadar, çocuk ebeveyn gözetiminde dişlerini fırçalamalıdır. Her sabah kahvaltıdan sonra ve gece yatmadan önce dişler fırçalanmalıdır.

Fluorid uygulaması nedir?

Fluorid içeren jeller hekim tarafından çocuk hastaya uygulanmaktadır. Bu uygulama sayesinde fluorid iyonları dişin yapısına katılarak, dişi çürüğe karşı daha dirençli hale getirmektedir. Fluoridin yüzeysel olarak uygulanması sistemik olarak fluorid hapı alınmasından daha etkili bir metoddur. Yüksek çürük riski olan çocuklara yılda 2-4 kez mutlaka fluorid jeller uygulanmalıdır.

Fissür örtücü uygulaması nedir?

Fissür örtücü uygulanarak, dişin çiğneme yüzeyi bir dolgu maddesi ile örtülmekte ve çürük yapıcı mikroorganizmaların diş yüzeyine tutunması zorlaştırılmaktadır. Bu çiğneme yüzeyleri, fluorid uygulaması sonrasında hala çürüğe yatkın olan yüzeylerdir. Bu nedenle fluoride ek olarak fissür örtücü uygulaması gerekmektedir. Çürüğe yatkın olan bireylerde ve derin fissürleri olan dişlerde bu uygulama gereklidir.


Leave A Comment