Dişeti Hastalıkları 2016-05-18T23:34:56+03:00

Project Description

en
de

Dişetinin en yaygın hastalığı, iltihaplı dişeti hastalığı olan Gingivitisdir. Yeterli ağız hijyeni sağlanamadığı taktirde, ağız bakterilerine karşı dişetinin mücadelesini temsil eder.

Belirtileri: Dişeti kızarıklığı, fırçalamada kanama, dişetinin şişmesi ve kıvam olarak daha yumuşaması, hassasiyet hissi ve bazen ağrı bazen ağız kokusu. Bu noktadan sonra hastanın dişetlerinde zaman içindeki değişiklikler iki seçenekten biri olacaktır.

Bazen gingivitis, ağız hijyeni düzeltilmediği halde ilerlemeden aynı kalacaktır.

Bazen de hastalık ilerleyecek ve hastalığın diğer bir safhası olan kemiğin de etkilenerek kaybedildiği Periodontitis gelişebilir.

Üçüncü olasılık ise hekimin uyguladığı bir diş temizliği işlemini takiben, düzenli ve doğru uygulanan ev bakımı ile gingivitisin ortadan kalkıp sağlıklı dişetlerine kavuşmasıdır.

Hazırlayıcı Faktörler: Ağız hijyeninde yetersizlik. Fırça ve diş ipinin etkili ve düzenli kullanılmaması. Ağızda plak birikimine neden olan uyumsuz dolgu ve protezler. Ergenlik, hamilelik, menopoz gibi hormonal değişimlerin olduğu dönemler. Sigara tüketimi.

Tedavi Süreci: Diş yüzeylerindeki ve var ise dişeti altındaki diştaşlarının temizlenmesi. Ağız hijyen eğitiminin öğretilmesi. Bakteri plağının birikmesine neden olan iyi adapte olmamış dolgu ve protezlerin düzeltilmesi veya yenilenmesi Periyodik muayenelerin düzenli bir şekilde yapılması


Leave A Comment