Fakik iol 2016-05-19T00:02:50+03:00

Project Description

en
de

Miyop, hipermetrop ve astigmat tedavisinde lazer tedavisi için yeterli miktarda kornea dokusu olmayan veya gözlük dereceleri lazer ile düzeltme sınırlarının üzerinde olan kişilere alternatif tedavi yöntemi olarak uygulanan cerrahi fakik göz içi implantasyonudur.

Gözün içerisine yapay numaralı bir lens yerleştirilmesi prensibine dayanan Fakik ICL yöntemi ile 7 diyoptriden 25 diyoptriye kadar miyoplar, 5 diyoptriden 13 diyoptriye kadar hipermetroplar tedavi edilebilmektedir.

Operasyon, 18 yaşından büyük olan, gözünde glokom, retina hastalıkları ve kataraktı olmayan hastalara yapılır. Tedavinin hastanın göz yapısına uygulanıp uygulanamayacağının kesin kararı, detaylı göz muayenesi ile ortaya çıkabilir. Detaylı göz muayenesi sonrası gözü uygun olan hastalara genel anestezi uygulanır. Hasta herhangi bir ağrı duymaz. Hasta uyutulmadığı için hekimle konuşabilir. Korneadan 3,2 mm genişliğinde özel bir tünel ve iki adet yan giriş açılmasına takiben mercek göz içine özel bir aparat yardımı ile katlanarak konur ve teorik ise astigmat yönüne döndürülüp bırakılır. Ameliyat esnasında gözün doğal merceği korunur, yapay mercek ona dokunmayacak şekilde iris ile lens arasına yerleştirilir. Ameliyat ortalama 15-20 dk sürer ve gözler tek tek ve farklı zamanlarda ameliyat edilir. Ameliyattan 5 gün sonra gözler su ile yıkanabilir ve 20–30 gün sonra ise denize girebilir. Hastaların 24 saat öne eğilmesi kısıtlanmalıdır. Ancak daha sonra hareket kısıtlamaya genellikle gerek yoktur.


Leave A Comment