Göz Kuruluğu 2016-11-04T01:02:56+03:00

Project Description

en
de

Gözyaşı tabakası, hemen göz üzerine yayılan bir mukus tabaka, ortada sulu tabaka ve en dışta yağlı tabakalardan oluşur. Bu üç tabakadan herhangi birinin eksikliği veya bozukluğu, göz kuruluğu şikâyet ve bulgularının ortaya çıkmasına neden olur. Göz kuruluğu az bilinen türden bir rahatsızlıktır. Çoğu insan göz kuruluğunu alerjilere ya da mevsim değişikliklerine bağlamaktadırlar. Aslında gözleriniz göz yüzeyini korumak için gözyaşı tabakasına ihtiyaç duymaktadır. Göz yüzeyi bu sebeple hasar görebilir. Ortaya çıkan durum kronik bir gözyaşı sendromudur. Hasta eğer kontakt lens kullanıyor ise çok daha ciddi problemlerle karşı karşıya gelebilir. Göz kuruluğunun tedavi edilmediği durumlarda enfeksiyon riski çok yüksektir. Kontakt lens kullanan hastalarda göz kuruluğu yaşansın ya da yaşanmasın zaman içinde tedavi edilmezse kalıcı hasarlara neden olur.

Göz Kuruluğunun Belirtileri Göz kuruluğu belirtileri değişkenlik gösterir. Hastalar yaşadıkları göz kuruluğu belirtilerini farklı şekillerde anlatırlar: kaşınma, tahriş (irritasyon), ışığa duyarlılık, bulanık görme, hatta aşırı gözyaşı üretimi bildirebilirler. Bu belirtilerin herhangi birisiyle ya da bazılarıyla başa çıkmak, milyonlarca kişinin sorunudur. Bundan muzdarip olanların birçoğu, bunun “birlikte yaşamayı öğrenmekten” başka çaresi bulunmayan bir durum olduğuna inanmasına karşın, aslında tedavi edilmeyen kronik göz kuruluğu daha ciddi görme problemlerine yol açabilir. Göz kuruluğu hastalığı hafif, aralıklı ya da erken evrede ise hastada hafif yanma, batma, kızarıklık, gözde ağırlık hissi, karıncalanma, gözde yabancı cisim hissi gibi şikâyetler olur. Bu şikâyetler kişiden kişiye değişmekle birlikte genellikle hastanın günlük yaşantısını olumsuz yönde etkiler. Hastalık orta ve şiddetli evrede ise bu şikâyetler daha şiddetli ve sürekli olabilir. Göz kuruluğu durumunuzun gerçekten kronik göz kuruluğu olup olmadığını ancak bir doktor belirleyebilir. Bu tanıyı koymak için, göz kuruluğu uzmanı yaşadığınız göz kuruluğu belirtilerini ve günlük yaşantınız üzerindeki etkilerini anlatmanızı isteyecektir.

Göz Kuruluğunun Sebepleri

Kontakt lens kullanımı: Kontakt lens kullanımı gözyaşının daha hızlı buharlaşmasına neden olacağından göz kuruluğuna yol açmaktadır.

Klimalı ortamlar: Klima kullanımı ortamın kurumasına neden olarak gözyaşının buharlaşmasını hızlandırarak göz kuruluğuna yol açmaktadır.

Lazer operasyonları: Operasyonlara bağlı olarak göz yüzeyi ve gözyaşı salgı organları etkilenmektedir.

Yoğun bilgisayar kullanımı : Yoğun bilgisayar kullanımı sırasında gözyaşının göz yüzeyine yayılmasını sağlayan göz kırpma hareketi sıklığının azalması nedeniyle ve yine gözün olması gerekenden daha az kırpılması sonucu buharlaşma fazlalaşacağından göz kuruluğu görülmektedir.

Sigara kullanımı : Sigara dumanındaki maddeler göz yüzeyini olumsuz yönde etkilemektedir.

Romatizma : Bağışıklık sistemi ile ilişkili romatizmal hastalıklarda gözyaşı salgılayan bezler de hastalığa katılmaktadır.

Kalp rahatsızlıkları ve diyabet : Çeşitli kronik hastalıklarda özellikle doku beslenmesi bozukluğunda, gözyaşı bezleri de etkilenmektedir.

Göz tansiyonu : Bu rahatsızlığın tedavisinde kullanılan bazı göz damlaları göz kuruluğuna yol açabilmektedir.

Yaşlılık : Gözyaşı salgısı, erkek ve kadınlarda, ilerleyen yaşla birlikte azalır.

İlaçlar: Depresyon ilaçları, hormon ilaçları göz kuruluğuna neden olabilmektedir. Çevresel faktörler: Nemi düşük, sıcak veya rüzgârlı ortamlar, radyasyon, kimyasal maddeler, uygun olmayan ışınlar, yüksek yerlerde kalma (düşük oksijen basıncı nedeniyle) göz kuruluğuna neden olabilir.

Göz Kuruluğunun Tedavisi

Yaşam kalitemizi olumsuz yönde etkileyebilen göz kuruluğu, semptomları giderilebilen ve tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Öncelikle hastanın göz kuruluğuna neden olan faktörlerden kaçınması gerekir. Örneğin az nemli, sıcak veya rüzgârlı ortamlar, radyasyon, kimyasal maddelere maruz kalma, yüksek yerlerde kalma (düşük oksijen basıncı nedeniyle) göz kuruluğuna neden olan dış faktörlerdir. Kişi bu ortamlarda sıklıkla bulunmazsa göz kuruluğu semptomlarında azalma görülür. Bunların yanı sıra klimaya da sürekli maruz kalınmaması faydalı olacaktır. Bilgisayar kullanımını aralıklı bir hale getirmek, sigara kullanımını azaltmak da göz kuruluğunda kişinin karşılaşacağı şikâyetleri azaltabilir. Hastalara yaşadıkları ev ve iş ortamında nemin artırılması önerilir. Ayrıca yoğun sigara dumanı ortamında bulunmamaları belirtilebilir. Ağır vakalarda, kozmetik olarak beğenilmese de, buharlaşmayı önleyici gözlük vb. araçlar verilebilir.

Suni Gözyaşı Takviyesi Suni gözyaşları, göz kuruluğunun başlıca tedavi yöntemidir. Dünya çapında kullanılan birçok suni gözyaşı bulunmaktadır. Aralarındaki farklılıklar, içerdikleri etken maddeye, ambalajına (çok kullanımlık şişe, tek kullanımlık ampul, vs) dayanır.

Gözyaşı Yapımını Artıran İlaçlar Bu ilaçlar gözyaşı üretimi ile gerekli dokularda etkilerini gösterirler ve kişinin doğal gözyaşı yapımını arttırırlar.

Cerrahi Müdahale Gözyaşı kanallarına koyulan bir tıkaç sayesinde mevcut gözyaşının yüzeyde tutulması mümkündür.


Project Details

Skills Needed:

Categories:

Leave A Comment