Liposuction (Yağ Aldırma) 2016-05-19T00:14:58+03:00

Project Description

en
de

Kişinin gelişim evresi süreci içerisinde vücudunda yağ hücresi artışı doğru oran ile artış sağlar. Gelişim evresinin tamamlanmasının ardından gelişen yağ hücre sayısı sabit kalırken, hacim artışı görülür bu da vucüt endeksi üzerinde ki kilo artışı ile sonuçlanır.

Yağ aldırma cildin altındaki fazla yağ birikimlerinin özel kanüller aracılığı ile vakum veya özel hazırlanmış enjektörler kullanılarak, emilmesi yöntemidir. Bu yöntemle fazla yağlar rahat ve güvenli bir şekilde alınabilmektedir. Günümüzde yağ aldırma operasyonlarında klasik liposuction yönteminin yerini artık hasta için minimal cerrahi gerektiren daha konforlu teknikler yer almaya başlamıştır. Artık lazer liposuction ise vakumdan çok daha farklı ve ileri teknoloji kullanılarak yapıldığı için nokta atışı yapmaktadır. Liposuction yapılacak yer öncelikle uzman doktor tarafından özel kalem yardımı ile çiziliyor ve hedef tamamen belirleniyor. Liposuction yapılacak yer belirlendikten sonra lazerleme işlemi yapılarak, liposuction yağ aldırma ameliyatına başlanmış olunuyor. Liposuction belli bölgelerde toplanan yağların büyük çaplı kanüllerkullanılarak alınması yöntemidir. Bu metod deride geniş boşlukların kalmasına ve kontür bozukluklarının oluşmasına sebep olur. Bu nedenle hastanelerimizde; klasik liposuction yöntemi yerine Lazer Lipoliz( SlimLipo) yöntemi uygulanmaktadır. Yapılan çalışmalar yağ hücrelerinin Lazer enerjisi ile fonksiyon göremeyip dağıldığını göstermiştir. Bu sırada alt deriyi etkileyen Lazer enerjisinin kollajen ve elastik lifleri etkileyerek doku kalitesini arttırdığı belirlenmiştir.

Yapılma Nedenleri

Diyet ve egzersize rağmen bölgesel olarak kalan dirençli yağların ve hücrelerinin alınmasında Lazer Lipoliz (SlimLipo) ameliyatı oldukça etkilidir diyebiliriz. Ameliyatın temel amacı yağdan ziyade yağ hücrelerinin alınmasıdır.Bu yöntem sadece cilt altında biriken yağı yok etmekle kalmaz aynı zamanda ciltteki kollajen üretimini artırarak cildin daha gergin ve genç görünmesini de sağlar.

Lazer Lipoliz(Slimlipo) başlıca üç amaçla kullanılmaktadır.

• Bölgesel yağ fazlalığının giderilerek vücuda şekil verilmesi amacıyla

• Gevşek olan ciltte gerginlik elde edilmesi amacıyla

•Terlemeyi engellemek amacıyla koltuk altına uygulanabilmektedir.

Ameliyat Yaşı

Adayın genel sağlık durumunun iyi olması gerekir. Obezite problemi olan şişman kişilerin zayıflamasını sağlamak için uygulanan bir yöntem değildir. Vücudun belli bölgelerinde birikinti oluşturan, vücut hatlarını bozan yağ birikimlerinin alınması için uygulanır. Amaç hastayı zayıflatmak değil, vücut hatlarında çıkıntılı görünüm oluşturan yağ birikimlerini alarak vücut hatlarını daha düzgün ve daha orantılı hale getirmektir. Uygun aday olma kriterlerinden biri de derinin özellikleridir. Yaşı genç kişilerde alınacak sonuçlar daha verimli olur. Deri elastikiyeti bozulmuş olan kişilerde çoğu zaman deri fazlalıklarının çıkarıldığı germe ameliyatlarının da yapılması gerekmektedir.

Anestezi Yöntemi ve Süresi

Operasyon işlem yapılacak alanın durumuna göre lokalya da genel anestezi altında yapılabilir. Ameliyat hastane koşullarında lokal veya genel anestezisi altında yapılır. Yapılacak bölgelerin sayısına ve büyüklüğüne göre operasyon süresi değişkendir. SlimLipo ameliyatında 3-4 mm’lik küçük kesiler yapılarak planlanan bölgelerden yağlar alınır.

İyileşme Süreci

Ameliyat sonrası işlem uygulanan bölgeye bandaj uygulaması yapılır. Bu bandaj yaklaşık 4-5 gün kalır. İlk pansuman genellikle 3. günde yapılır. Erken dönemde bir miktar şişlik ve morluk olabilir. Bunlar hızla kendiliğinden düzelir. Yapılacak bölgelerin genişliği ve sayısına göre ortalama 3-7 gün sonra işinize dönebilirsiniz. Sonucun daha net görülebilmesi için 3 ayı beklemek gerekir.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilecek Noktalar

• Lazer lipoliz uygulaması sonrasında 3 – 4 hafta kadar spor faaliyetlerini ve aşırı derecede fiziksel aktivitelerde bulunulmamalıdır.

• Kompresyon bandajı ve hekimin uygulayacağı korseyi belirtilen sürelerce kullanmanız gerekmektedir. Böylece derinin yeni yerine daha pürüzsüz şekilde adapte olması sağlanmaktadır.

• Ameliyat sonrasında ödemin daha kolay atılması için hastaya tuz, şeker ve yağdan uzak, protein ağırlıklı beslenme önerilir ve bol su içmesi tavsiye edilir.

• Her metodta olduğu gibi aynı bölgede tekrar yağlanma olabilir. Uygulama sırasında yok edilen yağ hücreleri geri gelmez. Ancak hasta gereğinden fazla kalori alırsa kalan yağ hücrelerinde hacim olarak artış olma olasılığı mevcuttur. Bu nedenle her zaman hastalarımıza uygulama sonrası spor yaparak ve gıda alımında aşırılıkları varsa bunları azaltarak elde edilen sonucu korumaları tavsiye edilir.

• Hastaların, ameliyatın 10 gün sonrasında başlanacak ve lenfatik drenajı sağlayıp, ödemi azaltan soft masaj uygulaması yaptırması sonuçları daha da mükemmelleştirecektir.


Leave A Comment