Medikal El Ayak Bakımı 2016-11-04T01:02:57+03:00

Project Description

en
de

Hijyenik tırnak kesimi ve dizaynı, tırnak yüzeyinin temizlenmesi ve parlatılması, sertleşmiş derilerin giderilmesi işlemidir.

Medikal El ve Ayak bakımları:

• Batık tırnak bakımı

• Diyabetik ayak bakımı

• Hamilelik süresi ayak bakımı

• Spor ve spor yapanlar için ayak bakımı

• Deforme tırnak bakımı

• Mantarlı tırnak bakımı

• Ortez uygulamaları

• Jel sistem uygulamaları

• Nasır bakım ve tedavisi

• Deri deformasyon, sertleşme ve kalınlaşma bakımları

• Çatlak topuk bakımları

• Destek malzemelerin uygulanması, tabanlık, silikon vs.

Batık Tırnak Tedavisi

Tırnak batmaları, günlük hayatta en çok karşılaşılan ayak sorunlarından biridir. Tırnak batmaları; herhangi bir şekilde tırnağın aldığı travmalar (ayağı çarpmak, tırnak üzerine darbe oluşması, tırnak üzerine gelecek şekilde ayağa basılması), ayaktaki aşırı terlemeler, ucu dar, sivri ve aşırı yüksek topuklu ayakkabıların uzun süreli giyilmesi, çok dar ve sıkı çoraplar kullanılması, aşırı kilo artışları (hamilelik), tırnakların yanlış kesilmesi (sivri kesim, derin kesim vb.) gibi nedenler sonrasında çok koşan ve spor yapan kişilerde yapılan yanlış pedikürler sonucunda ya da genetik yatkınlıktan dolayı oluşabilir. Günümüzde batık tırnak tedavileri en sağlıklı olarak ayak sağlığı bakım merkezlerinde yapılmaktadır. Bu merkezlerde, tırnağın doğal uzama süreci desteklenerek yapılan batık bakımları daha hızlı, kesin ve ağrısız çözüm oluşturmaktadır. Batık bakımında dünyanın pek çok yerinde tercih edilen 3TO yöntemi ayak sağlığı bakım merkezlerinde ayak bakımı uzmanları tarafından uygulanmaktadır. Batık oluşumunun önlenmesi ve oluşmuş batığın giderilmesinden sonra tekrar oluşmaması için buna sebep olabilecek olumsuzlukların günlük yaşantıdan uzaklaştırılması gerekir. Ayakkabılar özenle seçilmeli, tırnak kesimine dikkat edilmeli, ayak darbe ve travmalardan korunmalıdır.

Mantar Tırnak Tedavisi

Tırnak mantarı görülme sıklığı ayak parmak mantarlarına göre 20 kat daha fazladır. Mantar sık olarak baş parmak tırnağında görülür.

Tırnak mantarının oluşumunu;

• Diyabet

• Aşırı ayak terlemesi

• Tırnağa gelen darbeler ( Sıkan ayakkabı, ayakkabı vurması, hijyene dikkat etmeden yapılan manikür-pedikür, vb.)

• Kan dolaşımının bozulması

• Yaşlılık

• Yetersiz gıda alımı

• Bağışıklığın azaldığı durumlar (Kemoterapi, İmmün baskılayıcı ilaç kullanımı, AİDS, vb.) tetiklemektedir.

Tırnak mantar tedavisinde cerrahi yöntemler, ağız yoluyla alınan ve/veya yerel sürülen ilaçlar kullanılmaktadır. En etkili yöntem ağız yoluyla kullanılan mantar ilaçları olmakla birlikte hiçbir yöntem tırnak mantarını tamamen tedavi edememektedir. Bu durumda sıklıkla tırnak mantarında yineleme ile karşılaşılmaktadır. Ağız yoluyla verilen ilaçlar tedavide yüksek düzeyde başarı sağlamakla birlikte uzun süreli ve düzenli ilaç kullanmayı gerektirmektedir. Bu tür mantar ilaçlarının karaciğer üzerinde olumsuz etkileri olabilmektedir. Bu nedenle karaciğer fonksiyonunu gösteren bazı kan testleri ile düzenli kontrol edilmesi ve belli bir düzeyin aşılması halinde ilaçların kesilmesi gerekebilir. Tırnak mantarında kullanılan krem, eritici bant ve tırnak cilası şeklindeki ürünlerle belli bir başarı elde edilebilir. Tırnak plağının avulsiyonu yani tırnak çekimi de tırnak mantarı tedavisinde bir yöntemdir. Ancak bu yöntem tek tırnak tutulumu olanlarda uygulanması kolay olmakla birlikte birden fazla tırnak tutulumu olduğunda pratik olmaktan uzak bir teknik haline gelir.

Lazerle tırnak mantarı tedavisi;diğer tedavilere yanıt alınamamış veya diğer tedavilerin kullanılamadığı vakalarda, yan etkisiz, tırnakta anormal değişikliklere neden olmayan, direnç gelişmeyen önemli bir tedavi seçeneği oluşturmaktadır.

Diyabetik Ayak Bakımı

Diyabetlide Ayak Bakımının Önemi: Diyabetlilerde yıllar içinde dikkat edilmesi gereken önemli bir konu ayak bakımıdır. Diyabette ayak ve bacak damarlarındaki daralma ve benzeri dolaşım bozuklukları önemlidir. Diyabet hastalığı ile yaşlanma, sigara içimi gibi nedenlerle bacak damarlarında sertleşme, kireçlenme ve dolaşım bozukluğu ortaya çıkmaktadır. Diğer yandan tedavisiz ve kontrolsüz diyabette bacak ve ayaklardaki sinirlerin işlevleri bozulmakta, ağrı, sıcaklık ve dokunma hissinde azalma olabilmektedir (nöropati). Böylece ayaklardaki yaralanmalar hissedilmemekte, fark edilememekte olaya, enfeksiyon (iltihap) eklenmekte ve fark edildiğinde tedavisi zor olmaktadır. Unutulmaması gereken nokta; vücudun ağırlığını taşıyan ve en çok baskı altında kalan organlardan biri olan ayakların, yaralanmalara en açık organ olduğudur. Nöropati ile ayak yaraları nasıl oluşur? Ayaklara batabilen çivi, iğne gibi yabancı cisimlerin ağrısı hissedilmez, iltihaplara zemin hazırlar. Çoraplardaki kıvrımlar, ayakkabı yaralamaları (vuruklar) ayakkabı içinde unutulmuş küçük kum ve vb. maddeler, ayaklarda tahriş ve küçük yaralanmalara neden olabilmekte ancak bunların ağrısı hissedilmediğinden yara ilerlemektedir.

Oluşabileceği durumlar:

• Ayaklarınız kuruyorsa

• Parmak aralarında mantar varsa

• Ayaklarınızda kabarcıklar, su toplamaları oluyorsa

• Ayaklarda nasır varsa

• Ayaklarda üşüme, duymada, dokunmada hissizlik varsa

• Sigara içiliyorsa

• Tırnaklar kalınlaşma, şekil değişimi veya içe kıvrılma varsa

Nasır

Nasır, kollozite denilen, ayak ve ellerde görülen beyaz veya sarı renkteki deri kalınlaşmalarıdır. Nasırın oluşmasında ana neden sürekli basınç ya da sürtünmelerdir. Nasır ayrıca, sıklıkla el işi yapanların avuçlarında, yüzük ya da ayakkabının vurduğu bölgelerde, sporcularda (örneğin halterciler), gitar ya da keman tarzı müzik aletleri çalanlarda ve bunun gibi bazı meslek gruplarında sıklıkla görülür. Ayrıca ayak formuna uymayan ayakkabıların, dar çorapların, yüksek topukların ve taban düşüklüğünün de nasıra yol açtığı bilinmektedir. Nasır bölgeleri, kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Ayak fazla terliyorsa, yine nasırlara uygun bir ortam doğmaktadır. Nasır hakkında bilimsel araştırmalar yoluyla kanıtlanmış önemli bir bilgi de genetik olduğudur.

Nasır Nerede Oluşur?

Nasır sıklıkla ayak tabanlarında, parmak uçlarında, parmakların yan tarafında ve avuç içlerinde görülür. Parmak altları, parmak araları, parmak üstleri, taban ve topuklar en riskli bölgelerdir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

– Nasıra sebep olan basınç ve sürtünme ortadan kaldırılmalıdır.

– Nasırlar uzman kontrolünde, mümkünse ayak sağlığı konusunda uzmanlaşmış bir salonda tedavi ettirilmelidir. Böylece nasırın tekrarlama riski de önlenmiş olur.

– Ayağı korumak adına, banyodan sonra bir nemlendirici krem veya besleyici vücut yağı sürülmelidir.

– Nasırın üzerine solüsyon da sürülebilir. Bu preparat sabah ve akşam tekrarlanmak üzere nasırın üzerine sürülür. Nasır yumuşayınca bir cımbızla alınır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, ilacı kaydırmamaktır. İlaç asitli olduğu için nasırın üzerine denk gelmezse canlı dokuyu da etkileyebilir. Diyabetlilerde bu ürünler doktor kontrolünde kullanılabilir.

– Nasır tedavisi kuru ayak üzerinde yapılmalıdır. Sertleşmiş ölü deriler veya hücreler kuru haldeyken özel aletlerle tamamen temizlenebilir. Böylece sağlıklı dokular da zarar görmez. Bilinenin aksine pedikür bir nasır tedavisi değildir. Bu yüzden de ayak sağlığı uzmanlarının önermediği bir uygulamadır. Zira pedikür sırasında kullanılan aletlerin sterilizasyonunun yapılmaması, pedikürü yapacak kişinin deneyimli olmaması nasır sorununuzun artmasına yol açabilir.

Kimler Risk Altında?

Özellikle diyabet hastalarının ve kan dolaşım bozukluğu olanların nasır konusunda daha hassas olması gerekir. Eğer bir nasır veya nasır oluşumu söz konusu ise hemen bir dermatoloğa başvurulmalı ve doktor kontrolünde nasır tedavisi yapılmalıdır. Doktoru tarafından bir ayak sağlığı uzmanına yönlendirilen kişiye en uygun tedavi yöntemi belirlenip uygulanacaktır.

Diğer Bakım Tedavileri

Hamilelik Süresi Ayak Bakımı

Hamilelik süresi içerisinde ayaklarımızın sağlığını korumak ve problemlerin oluşmasını engellemek gerekir. Vücut ağırlığının değişmesi, sorunların oluşumuna neden olur. Taban düşüklüğü, tırnak batması ve nasır en sık rastlanan sorunlardır. Hızlı değişen kilo ayak tabanına basınç oluşturur, basınç noktaları nasıra, taban düşüklüğüne eklem deformasyonuna sebep olur. Ağırlık tek bölgede yoğunlaştığı için tabanda da belli bölgelerde basınç yükselir. Buna bağlı değişimler oluşur, özel bakımlar ile bu değişimler koruma altına alınır, deformasyonlar engellenir.

Sporcular ve Spor Yapanlar İçin Ayak Bakımı

Sürekli spor yapanlar için gerekli olan ayak bakımı ve krampon kullanımından dolayı gelişen nasır ve deri deformasyonları, pullanma, terleme ve baskı problemlerinin çözümüdür. Tırnakların yapılan sporun aktivasyonunda alacağı darbelere ve kullanacağı ayakkabıya uygun kesilmesi, bakımının yapılması önerilir. Sporcunun ortak kullanım alanlarından ( duşlar, soyunma giyinme odaları vb. yerlerden) oluşabilecek mantar ve türlerinden dolayı koruma bakımlarını yapılması.

Jel Sistemi Uygulaması

Kalınlaşmış deforme ve batık tırnaklarda tırnak yatağının düzeltilmesi gerektiğinde uygulanan işlemlerdir. Jel sistemi ile mantarlı tırnaklarda sıvı emilimi engellendiği için tedavi süreci kısalmaktadır. Ayrıca tırnakta kalınlaşmadan veya mantardan dolayı oluşan rahatsız edici kötü görüntü ortadan kalkmaktadır.

Deforme Tırnak Bakımı

Deformasyona uğramış, darbe sonucu ya da farklı nedenlerle şekli bozulmuş tırnaklar tekrar şekillenmektedir.

Ortez Tırnak Bakımı

Parmak duruş veya basış bozukluğundan meydana gelen deformasyonlar kişinin ayağına özel destek malzemesi hazırlanarak giderilir.

Deri Sertleşmesiyle Oluşan Problemlere Yönelik Bakımlar

Özellikle ayak tabanın da yere basmakla oluşan basınç dağılımı ve sürtünme nedeniyle oluşan sertleşmelerde, önce sert tabakalar ağrısız acısız cihaz yardımı ile temizlenmektedir. Tekrar oluşmasını engellemek için baskı giderici destek malzemesi uygulanmaktadır. Ciltteki ölü tabakalar temizlenir, cilt tipine uygun ürünler kullandırılmaktadır. Düzenli bakım ile ciltteki ölü tabakalar giderilmektedir.

Çatlak Topuk Bakımları

Derideki çatlaklar şişkin, kuru ve yağ eksikliği olan nasır tabakaları sonucu oluşmaktadır. Çatlakların ilerlemesi burada bulunan damarlar sayesinde mikroorganizmaların çatlaklardan vücudun içine ulaşma riski nedeniyle tehlikeli olabilmektedir. Ayrıca burada bulunan açık sinir uçları çok fazla ağrı hissedilmesine neden olmaktadır. Bunları düzenlemek için ilk önce fazlalık olan nasırlaşmış tabaka dikkatlice alınarak basınç azaltılır. Ardından yağlı krem sürülmekte ve bazı durumlarda alt deri tabakasına kadar ulaşan çatlakların onarılması için düzenli bakımlar ile kontrol altına alınmalıdır.

Terleyen Ayak Bakımları

Terleme problemi olan ayakların, deri ve tırnakta oluşturduğu koku ve deformasyonların bakımları ve çözüm önerileri merkezimizde podoloji uzmanı tarafından uygulanmaktadır.


Project Details

Skills Needed:

Categories:

Leave A Comment