Robotik Saç Ekimi 2016-11-06T13:26:59+03:00

Project Description

en
de

Saç ekimi robotu, saç naklini daha konforlu ve hatasız bir şekilde gerçekleştirmek üzere tasarlanmış bir teknolojidir. Robotik saç ekimi, robot aracılığıyla sağlıklı saç köklerinin otomatik olarak toplanması ve kişiye manuel olarak ekilmesi işlemidir. Dolayısı ile robotik saç ekimini, saç transferinin robotik dünya ile birleşmiş versiyonu olarak tanımlayabiliriz.

Saç ekim robotu, insan faktöründen doğan hataları minumuma indirgemek hedefiyle tasarlanmıştır. Saç ekim robotunu tasarlayan önde gelen saç ekimi doktorları ve araştırmacıları robotu tasarlarken manuel yapılan işlemlerdeki olası hata payını, göz yanılgısını, dikkat ve hassasiyeti göz önünde bulundurmuşlardır. Diğer saç ekimi yöntemlerinde saçların çıkma yönü, açısı işlemi yapan uzmanın özen ve dikkatine bağlıdır. Robotik saç ekiminde ise, saç kökleri arasındaki boşluk, saçların çıkma yönü ve açısı gibi unsurlar robot tarafından algılanarak işlem yapılır. Saç ekim robotu, özel büyüteci vasıtasıyla foliküler birimi görüntülemede 10.000 kat büyüme sağlayarak hata payını ortadan kaldırır. Yüksek çözünürlüklü dijital görüntüleme sistemi, her bir foliküler birimin görüntüsünü saniyede 50 kat büyüterek uzaklık parametrelerini günceller. Robotun akıllı algoritmaları sayesinde saçın çıkış yönü ve derinliği hesaplanır. Saç ekim robotunun bir diğer önemli avantajı ise saç köklerini toplarken mevcut sağlıklı saçlara herhangi bir zarar vermemesidir.

Robotik saç ekimi işlem öncesinde kişiye özel saç tasarımı yapılır. 3D model oluşturulabilmesi için 5 farklı açıdan fotoğraf çekimi yapılarak, fotoğraflar sisteme yüklenir. 3D teknolojisi ile fotoğraflar üzerinden kişinin saç ekimi için kaç köke ihtiyaç duyulduğu, saç çizgisinin nereden başlayacağı ve ekim sonrasındaki olası sonuçları belirlenmiş olur.

Robotik saç ekimi toplanan tüm sağlıklı saç kökleri tek seansta ekilebildiği gibi, ikinci seans ertesi gün de yapılabilir. İşlem sonrası eve dönülebilir, hastane yatışı gerekmez. İyileşme süreci hızlı olduğundan birkaç gün içinde günlük yaşantıya dönülebilmektedir.

Saç Ekim Robotu Nasıl İşlem Yapar?

Saç ekim robotu tarafından toplanacak foliküler birimlerin bulunduğu alan işaretlenir. Robotun bu foliküler birimleri analiz etmesi, takip etmesi ve saç köklerinin kayba uğramadan alınabilmesi için donör bölgedeki saçlar 1 mm olacak şekilde kısaltılır. Donör bölgeye anestezi uygulanır. Saç ekim robotunun saç köklerine zarar vermemesi için gergi aparatı işlem yapılacak bölgede sabitlenir. Bu şekilde robotun hassas bir şekilde çalışması sağlanır.

Saç ekim robotunun otomasyon sistemi 4 farklı parametre ile çalışır. Bilgisayar ekranını kontrol eden operatör alınacak olan folikülün derinliğini belirler. Operatör, ekranından kişinin cilt yapısını belirleyerek delgi mekanizmasının saç derisinin ne kadar derinine inmesi gerektiğini otomatik olarak belirler. Bir diğer parametre ile donör bölgedeki saçların çıkış yönüne göre açılarının ortalaması hesaplanır. Saç ekim robotu otomatik olarak kendisini bu açıya göre ayarlar ve işleme başlar. Operatör, gerekli görülmesi durumunda robota müdahale edebilir. Robotun işlem yapacağı açıyı veya hızı değiştirebilir.

Robotik Saç Ekimi Sonrası

Robotik saç ekimi sonrası süreç diğer saç ekimi yöntemleri ile aynıdır. Saç ekimi doktorları saçların nasıl korunması ve yıkanması gerektiği konusunda detaylı bilgi paylaşır. Bu aşamada doktorun tavsiyelerine uyulması yeterlidir.

Ekilen saçların büyümesi doğal süreçte gerçekleşir. 3 aylık süreçte yeni saçlar uzamaya başlar, 6. ayda artış gösterir. 1 yıl sonunda asıl sonuçlar ortaya çıkar. Robotik saç cerrahisinde saç ekimi sonuçları doğaldır. Prosedür sonrasında saçlar istenildiği şekilde uzatılabilir ve şekil verilebilir.


Project Details

Skills Needed:

Categories:

Leave A Comment