Sakal ve Bıyık Ekimi 2016-05-19T00:16:59+03:00

Project Description

en
de

Sakal, erkeklerde kimlik oluşumunda, kişinin yaşam tarzının dışa vurumunda ve psikolojisi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Sakal ekimi; hiç sakal çıkmama durumunda ya da sakalın bulunduğu alandaki yara, yanık, seyrelme gibi olumsuz durumlardan dolayı yaşanan problemlere çözümler getirir. Sakal ekiminde saçlı deriden alınan kökler ihtiyaç duyulan bölgeye transfer edilir. Çeşitli nedenler sonrasındaki seyrelmeler sakal ekimiyle ortadan kaldırılırken, hiç sakal olmaması durumlarında ciddi değişiklikler elde edilir.

FUE yönteminde kıllar tek tek alınır ve bu sayede iz kalması önlenir. Ekimde, sakalın çıkması gereken açıya sadık kalındığı için doğallık sağlanır. Uluslararası Saç Cerrahisi Derneği’nin (ISHRS) 2008 yılında yayınladığı istatistiksel rakamlara göre, özellikle saç ekimi konusunda kişilerin bilgilenmesiyle Türkiye ve bu ülkeye yakın coğrafyalarda sakal ve bıyık ekimi uygulamalarında yüzde 110 oranında yükseliş olduğu gözlenmiştir.

Sakal veya bıyık neden dökülür?

Sakalın yoğunluğu, dokusu ve kıl kalitesi tamamen genlerin kontrolü altında bulunur. Ergenlik çağına girdikten sonra üç yıl süresince sakal kılları kalınlaşarak terminal formlarını alırlar. Erkeklik hormonu seviyelerinde önemli bir değişiklik gerçekleşmediğinde sakal kılları bu karakteristik özelliklerini korur. Saçsız bölgelerde yeni saç çıkarmanın kozmetik ya da ilaç yoluyla bir tedavisi henüz yoktur. Bu durum sakal ve bıyık içinde geçerlidir. Bunun için çözüm sakal ve bıyık ekimidir. Sakal ve bıyık kaybı otoimmün hastalıklar kadar cilt hastalıklarına bağlı da oluşabilir. Bunların dışında en yüksek oranı hormonal dengesizlikler oluşturabilir. Erkeklerde erkeklik hormonu testosteron eşik seviyenin üzerine çıktığında kontrol edilmelidir.

Sakal ve bıyık nakli kimlere yapılır?

Sakal, bıyık ekimi hormonların bazal seviyeye yerleştiği 20-22 yaşlarından itibaren yapılabilir. Favorilerini uzatmak isteyen, iki günlük sakal görüntüsünü seven ancak sakal telleri düzensiz veya eksik çıkan erkekler için bu işlem tercih edilir. Sakal ve bıyık ekimi hiç sakalı olmayanlara olduğu gibi sakalında parça parça kılsız bölgeleri olan sağlıklı tüm erkeklere uygulanabilir. Yara izi olan bölgeye ekim yapmak da mümkündür.

Sakal ve bıyık nakli nasıl gerçekleştirilir?

Saç kılı olan herkese sakal-bıyık nakli yapılabilir. İki kulak arasındaki ensenin hemen üstündeki ince telli bölge veya kulak üstlerinden saç kökleri alınarak operasyon gerçekleştirilir. Ekim günü kırmızı kabuklar halinde iyileşen cilt bir hafta sonra hiç bir iz kalmadan eski görüntüsüne kavuşur. Yüz kılı naklinden sonra aynı saçta olduğu gibi hiçbir ciddi ağrı ya da acı oluşmaması beklenir.Girişimden yaklaşık sekiz ila on hafta sonra sonuç kendini göstermeye başlar. Sakal ve bıyık bölgesine ekilen saç telini, yani var olan sakal ve saç kılını çıplak gözle bir birinden ayırmak mümkün olmaz.

Kaş Ekimi

Kaş anlamlı bakışların tamamlayıcısıdır. Kaş ekimi ile kişilerin yüzlerindeki yorgun ifade giderilerek dikkat çekici bir görünüm kazanmaları sağlanır. Kaş dökülmesinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Hastalık, kazalar ya da yanlış kaş alımı sebebiyle kaybedilmiş kaşlar için ekim yapılır. Kaş ekiminde kişinin kaş ekiminden fayda göreceğinin doktor tarafından onaylanması önemlidir. Kaşın yapısına çok benzerlik gösteren saçlı deriden kök alımı yapılması ile doğallık sağlanmış olunur. Kaşlar 3 ayın sonunda çıkmaya başlar ve ekilen tüm bölgedeki iyileşmeyi görmek için 8 ay beklenmesi gerekir. Kadın ve erkek gözetmeksizin yapılan bu işlemde sorunun çözümü kalıcı olarak sağlanır.


Leave A Comment