Estetik Diş Hekimliği 2016-05-18T23:36:34+03:00

Project Description

en
de

Ağızınızda yer alan çürük, aşınmış, renkleşmiş, küçük-kısa, kırık, aralıklı, çapraşık dişler ayrıca şekil, kapanış, konum ve simetri bozuklukları gülüşümüzü önemli ölçüde etkileyebilir. Bazı durumlarda dolgu ile tedavi edilemeyen estetik problemler olabilir. Bu aşamada metal destekli veya metal desteksiz (empress, inceram, zirkonia) kuron (kaplamalar) yapılabilir. Bazen ön bölgedeki estetik sorunları çözmek için laminate dediğimiz sadece dişin ön yüzünden belli kalınlıkta diş dokusunun kaldırılması ile daha konsevatif tedaviler de yapılabilir. Bunların dışında diş arası boşlukların (diastema) dişler kesilmeden özel estetik dolgu malzemeleri ile restore edilerek yeni bir gülüş tasarımı elde edilebilir.

Estetik Tedavi Türleri;

Ortodontik Tedavi, Beyazlatma, Kompozit (Beyaz ışılı dolgu), Porselen Lamina, Zirkonyum Kuron, Lazer ile yapılan uygulamaları ve İmplant tedavilerini içerir.

Estetik diş hekimliğinin en son uygulamalarından biri metalsiz tam seramik kuronlardır (kaplamalardır). Estetik Diş hekimliği sadece dişlerin estetiği ile değil, aynı zamanda dişeti rengi (esmer kişilerdeki koyu lekeler) ve biçimi, dişeti çekilmesi, dudak biçimi ve yüzün genel görünümü ile de ilgilenir. Bu nedenle daha ileri gülüş tasarımları için diş hekimi, dişeti hastalıkları uzmanı, dermatolog ve plastik cerrahi uzmanları gülüşümüzü ve yüz estetiğimizi birlikte planlayabilir. Diş ve çevre dokularına yapılan girişimler kişinin gülüşünü, yüz estetiğini, psikolojisini (moral) ve sosyal iletişimini olumlu yönde etkiler.

Estetik gülüşü etkileyen faktörler nelerdir?

– Yatay Düzlemlerin Uygunluğu Estetik bir gülüşte göz bebeklerinden, dudak köşelerinden ve dişlerin kesici kenarlarından geçen hat birbirine paralel olmalıdır.

– Gülüş Hattı Ön dişlerin kesici uçlarını birleştirecek şekilde çizilen eğri alt dudağın eğriliği ile aynı olmalıdır. Bu çizgilerdeki uyum ne kadar sağlanırsa kişi o oranda genç ve çekici bir gülüşe sahip olur.

– Cinsiyetiniz ve diş şekli: Kadınlarda Dişlerin köşeleri daha yuvarlaktır Gülme hattı yukarı doğru kavislidir Erkeklerde Dişler daha köşelidir Gülme hattı daha düzdür

– Gülüş simetrisi: Dişlerin orta hattının dudak ve burun ucu ile aynı paralelde ve düz olması estetik bir gülüş sağlar.

– Dişlerinizin sıralanışı: Dişlerin konumları gülüş estetiğini etkiler.

– Dişlerin aralıklı olması gülüşü olumsuz etkiler ve giderilmelidir.

– Dişlerin renkleri: Açık renkteki dişler kişiyi daha sağlıklı ve genç görünümlü gösterir.

– Dişlerin boyları: Kısa dişler hastayı daha yaşlı gösterir. Dişlerin büyütülmesi hastanın gülüşünü belirginleştirir. Özellikle ön iki keser dişin uzatılması hastanın dinamiğini arttırır ve kişiyi gençleştirir.

– Dişetlerinin sağlığı ve görünme miktarı: Dişetlerinin fazla görünmesi gülme estetiğini bozabilir.

– Dudaklarınızın biçimi ve kalınlığı gülüşünüzü etkileyen önemli unsurlardandır ve gülüş tasarımı yapılırken dikkate alınmalıdır.

– Burun şekli gülüşünüzü etkiler ve dişlerde düzeltme yaparken dikkate alınmalıdır.

– Altın oran: Dişler arasındaki oranın matematiksel ifadesidir. Ön iki dişin genişliği 100 kabul edilecek olursa, bunların yanında yer alan dişlerin genişliği 60 olmalıdır. Bunları takip eden dişlerin de görünen yüzeyi bir öncekinin %60 ı olmalıdır. Bu oran sağlandığında güzel bir gülüş elde edilebildiği saptanmıştır.

Özetlenecek olursa;

Estetik Sorun Estetik Tedavi

Koyu renkteki dişlerin tedavisi Diş Beyazlatma

Küçük, kısa ve kırık dişlerin tedavisi Kompozit , Porselen lamina

Aralıklı dişlerin (Diastema) tedavisi Ortodonti, Kompozit , Porselen

Dişetlerinin şekil düzenlemeleri Lazer uygulaması

Dişetlerinde koyu kahverengi lekelerin giderilmesi Lazer peeling

Dişetlerinin fazla görünmesi (Gummy Smile) Lazer, Botoks , Cerrahi müdahaleler

Çapraşık ve konum bozukluğu olan dişlerin tedavisi Ortodonti, Kompozit, Lamina

Üst dişlerin alt dişler ile kavuşamama durumunun tedavisi Ortodonti, Kompozit, Lamina

Dişeti çekilmesi’ olan, aşınmış ve hassas dişlerin tedavisi Hassasiyet tedavisi, kompozit,

Dudak ve gülme çizgilerinin düzenlenmesi Botoks

Diş eksikliği İmplant, Zirkonyum

Porselen lamina dişlerin ön yüzeylerine yapıştırılan porselen yapraklardır (0,3,- 0,7 mm). Işık geçirgenliği doğal dişi taklit eden laminalar, dişlerin şekil ve renklerini çok kısa sürede düzeltebilen en estetik tedavi şeklidir.


Leave A Comment